Zespół Szkół Specjalnych przy Uzdrowisku Goczałkowice - Zdrój spółka z o. o.

ul. Uzdrowiskowa 49   43-230 Goczałkowice - Zdrój
tel.: +48 (32) 21 27 063
https://zssgoczalkowice.pl

Pierwsza placówka przeznaczona dla dzieci powstała w Goczałkowicach w 1880 roku. Był to mały pensjonat dla chorych dzieci, prowadzony przez siostry ewangelickie o nazwie „Bethezda”. W 1888 roku pensjonat został rozbudowany. Według ustnego przekazu  przebudowie patronowała żona cesarza Niemiec Wilhelma II, cesarzowa Augusta Wiktoria, która wspomagała finansowo wiele placówek leczniczych dla dzieci. Podczas I wojny światowej zabudowania wykorzystywane były do celów wojskowych, podobna sytuacja miała miejsce
w czasie II wojny światowej, kiedy na terenie Uzdrowiska stacjonowały służby pomocnicze Wehrmachtu.

Sanatorium dla dzieci pod nazwą „Stokrotka” zostało powołane w Goczałkowicach - Zdroju w 1951 roku z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia, jako jeden z wielu zakładów w Polsce specjalizujących się w leczeniu następstw choroby Heinego Medina. W latach 1967-1972 sanatorium przebudowano, powiększono liczbę łóżek, zmieniono profil leczenia i zbudowano trakt zabiegowy z basenem. Niestety, przebudowa jednocześnie sprawiła, że stary budynek „Bethezdy” utracił swój piękny XIX ? wieczny wygląd.

Obecnie działa w tym miejscu Szpital dla Dzieci „Stokrotka”, będący częścią struktury Uzdrowiska Goczałkowice - Zdrój sp. z o. o. Szpital składa się z dwóch oddziałów: Uzdrowiskowego oraz Rehabilitacyjnego i oferuje leczenie, usprawnianie oraz opiekę nad dziećmi
w przedziale wiekowym od  3 do 18 roku życia. Profil leczenia obejmuje schorzenia:

  • spowodowane wrodzonymi lub nabytymi uszkodzeniami układu kostno-stawowego,
    w tym skrzywienia kręgosłupa, przykurcze stawowe pochodzenia pourazowego lub neurogennego, stany po złamaniach lub wydłużeniach kończyn i innych zabiegach ortopedycznych, choroba Perthesa, artropatie,
  • układu mięśniowego: dystrofie, miopatie,
  • neurologiczne, ujawniające się w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu ruchu: mózgowe porażenie dziecięce lub niedowłady pourazowe, wrodzone wady OUN, polineuropatie.

Leczenie dzieci w całości jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Jednorazowo w „Stokrotce” może przebywać około 130 pacjentów.

W budynku Szpitala dla Dzieci ma również swoją siedzibę Zespół Szkół Specjalnych przy Uzdrowisku Goczałkowice ? Zdrój sp. z o. o. , działający od 1951 roku, który zapewnia pacjentom Szpitala ciągłość nauki szkolnej oraz opiekę wychowawczą. W skład Zespołu wchodzą obecnie:

? Szkoła Podstawowa Specjalna nr 3

? Liceum Ogólnokształcące nr 1

? Zespół Pozalekcyjny

Ze względu na to iż Szpital jest ośrodkiem całodziennego pobytu, lekcje w Zespole Szkół odbywają się, w godzinach popołudniowych, po zabiegach rehabilitacyjnych. Zespół Pozalekcyjny, który pracuje w systemie nieferyjnym, obejmuje swoją opieką dzieci wolne od zabiegów oraz lekcji, prowadzi zajęcia wspomagające proces rehabilitacji, organizuje naukę własną oraz czas wolny w godzinach od 8.00 do 20.00, także w soboty, niedziele oraz święta.

Zespół Szkół Specjalnych wyposażony jest w nowoczesne pracownie: przyrodniczą, pozyskaną w ramach projektu „Zielona Pracownia”, komputerową, plastyczną oraz bibliotekę. Uczniowie - pacjenci mogą uzyskać opiekę specjalistów: pedagoga, psychologa i logopedy, ponadto profesjonalna kadra nauczycieli i wychowawców, przygotowana do pracy z dziećmi chorymi, organizuje szereg atrakcyjnych zajęć, korzystając z bogatej bazy pomocy dydaktycznych.

Organem prowadzącym Zespół Szkół jest Samorząd Województwa Śląskiego, natomiast nadzór pedagogiczny sprawuje Śląski Kurator Oświaty